Translate

wtorek, 26 kwietnia 2011

Już jej niosą suknię z welonem... nie jedną, nie dwie

         Wkrótce (29.04.2011) na ślubnym kobiercu stanie najbardziej obserwowana młoda para  - Kate i William, spekulacje wokół wyboru sukni, mania gadżetów i okolicznościowych dekoracji oraz medialny szum jaki towarzyszy całej uroczystości potęguje tylko oczekiwania związane ze ślubem. 
Makieta, stworzona z klocków lego i przedstawiająca ślub Williama i Kate, zostanie zaprezentowana w Manchesterze dzień przed królewskim ślubem. Do jej powstania potrzebne było 180 tys. klocków i 8 tygodni pracy - dalsze losy tego projektu nie są jeszcze nieznane - żartuje się , że być może zostanie przekazany dzieciom Williama i Kate. Nie wiadomo tylko czy krój sukni plastikowej figurki, jest kopią jakiegoś konkretnego modelu - czyżby był jakiś przeciek... Mi osobiście przypomina to suknię zaprojektowaną przez Badglley & Mischka, chociaż wpatrując się dłużej zobaczymy cień podobieństwa do projektu Elizabeth Emanuel i  innych prac. Oceńcie sami. Z projektami warto się zapoznać, nie co dzień bowiem zdarza się tego rodzaju konkurs dla projektantów. W ubiegłym roku Perwoll i sophiticated.pl ogłosiły konkurs na białą suknię dla Agnieszki Szulim - prace które nadesłano były bardzo ciekawe, ale ich twórcom brakowało jednego- magii nazwiska, tu jest wprost przeciwnie.
http://www.sophisti.pl/competitions/competition/konkurs-perwoll-zaprojektuj-biala-suknie-dla-agnie/

Londyn i nie tylko - najwięcej jest ich sieci, zalały pamiątki - np. w Harrodsie znajdziemy limitowaną serię 300 ponumerowanych kieliszków, porcelanowe kubki, talerze, poduszki a nawet herbatniki. W zasadzie pomysł na angielską herbatkę z kubeczków z wizerunkiem młodej pary i herbatnikami z puszki z fotografią wydaje sie całkiem sympatyczny. Niestety wydarzeniu temu towarzyszy też zalew tandety w iście odpustowym wydaniu - ale nie o tym. http://www.harrods.com/gifts-and-hampers/wedding-memorabilia
Na angielskiej stronie Pandory - okolicznościowa zawieszka do bransoletki, jeśli ktoś jest zainteresowany, powinien się pospieszyć - to edycja limitowana. http://www.pandora.net/en-gb
Pomysł ten wydaje mi się lepszy niż kupowanie kopii zaręczynowego pierścionka, ale jeśli ktoś chce i to jest możliwe. http://www.emitations.com/
  Idąc śladem Kate, która 4 lata temu pracowała w Jigsaw, firma ta wypuściła na rynek serię ze znakiem korony: koszulki, kardigany i poduszki.http://clothing.jigsaw-online.com/search#w=crown&asug=
Królewska perfumeria Floris, robi wrażenie zaopatrzeniem i księga indywidualnych gości - nie trzeba jechać do Londynu, można odwiedzić ją przez internet i nabyć zapach z nutą bergamotki i jaśminu pod nazwą "Wedding Buquet". http://www.florislondon.com/eur/


Na stronie officialroyalwedding2011.org codziennie publikowane są informacje na temat zbliżającego się wydarzenia.
http://www.officialroyalwedding2011.org/


Suknia jaką założy Kate ma nie tylko spodobać się jej samej ale i wszystkim poddanym. To trudny wybór, w szranki stanęło wielu znanych projektantów. A przyjdzie im się zmierzyć nie tylko z oczekiwaniami wszystkich obecnych, ale i z mitem Diany. Porównań nie da się uniknąć.

Kreacja Diany była jednym z najbardziej efektownych elementów całej ceremonii. Została zaprojektowana przez Davida i Elizabeth Emanuel. Jedwabną tkaninę, o kolorze kości słoniowej, zdobiło 10 tysięcy pereł. Charakterystycznym elementem stroju były bufiaste rękawki. Najbardziej efektowną częścią pięknego stroju był bardzo okazały welon, który osiągnął długość ponad 7,5 metra (25 stóp). Karol oczekiwał na Dianę przed ołtarzem. Ze względu na wielkość świątyni oraz bardzo dużą suknię przejście, od drzwi do ołtarza, zajęło jej około 3,5 minuty. Wspaniałym dodatkiem do stroju Diany był ogromny bukiet o charakter kaskadowym złożony z róż, orchidei, lilii i frezji. Pan młody był natomiast ubrany w galowy mundur oficera marynarki wojennej. Diana mimo tego, że miała zostać księżniczką Walii nadal przywiązywała wagę do tradycyjnych „przesądów”. Miała przy sobie coś starego – zabytkowy naszyjnik z biżuterii królowej, coś pożyczonego – rodzinną tiarę Spencerów, coś niebieskiego – niebieska kokardka pod sukienką oraz talizman, który miał zapewnić szczęście – końską podkówkę. No cóż, wg przesądów panujących w Polsce to perły przynoszą nieszczęście i wyszywanie nimi ślubnej sukni jest pomysłem chybionym, pamiętajmy jednak że co kraj to obyczaj. Tak jak w polskim teatrze pawie pióro przynosi pecha i żadna z aktorek nie chciałaby go mieć przy swojej sukni, o czym przekonała się osobiście Barbara Ptak - we Włoszech jest jednak chętnie noszoną ozdobą i niedawno dla jednej ze śpiewaczek operowych wymalowała w nie cała suknię. 
Jednak, wracając do kreacji Diany, może coś w tym jest, bo suknia ta nie przyniosła szczęścia młodej parze, że o projektantach nie wspomnę – i ten związek się rozpadł.


Po zakończeniu ceremonii w katedrze św. Pawła, nowożeńcy przejechali do pałacu Buckingham, w którym odbyło się, skromne jak na warunki rodziny królewskiej, przyjęcie na 120 osób. Ważną częścią przyjęcia było pozdrowienie z balkonu poddanych czekających przed pałacem. Po zakończeniu uroczystości młodym pozostał tylko jeden tradycyjny obowiązek. Następnego dnia, wraz z resztą rodziny królewskiej, zjedli oni uroczyste śniadanie podawane na złotych talerzach. Po posiłku Karol i Diana pozowali jeszcze do tradycyjnego obrazu.
W podróż poślubną wybrali się prywatnym statkiem Britannia. Udali się w rejs po Morzu Śródziemnym i odwiedzili m.in. Sardynię, Tunezję i Egipt.
Ślub księcia Karola i Diany Spencer był również jednym z pierwszych wielkich widowisk medialnych. Przed telewizorami zgromadził on blisko 750 milionów widzów, a jeśli dodamy do tego transmisje radiowe, to liczba ta przekroczy miliard. Dzięki temu Karol i Diana stali się jedną z najbardziej rozpoznawanych par na świecie. Nie byli jedynie brytyjską parą książęcą, ale zostali jednymi z pierwszych nowoczesnych celebrytów. Do tej pory żaden ślub znanych osób nie wzbudził takiego zainteresowania wśród ludzi na całym świecie.

Kolejnym wydarzeniem, które w tym stopniu skupiło uwagę Brytyjczyków i całego świata, a było związane z rodzina królewska był pogrzeb Diany. Chociaż i inne uroczystości – takie jak urodziny królowej są celebrowane i świętowane przez cały kraj.

Suknia ślubna Diany, podobnie jak inne noszone przez nią suknie miała znaczący wpływ na współczesną modę kobiecą – każda panna młoda chciała zbliżyć się do tego bajkowego ideału i wyglądać jak księżniczka. Nawet jeśli bajka miała złe zakończenie.
Suknia projektu Davida i Elizabeth Emanuel uplasowała się na 6 miejscu w plebiscycie na najbardziej ikoniczną kreację ostatnich 50 lat, wg mieszkańców Wielkiej Brytanii, na 5 kreacja Lady Gagi na Brit Award w 2010 zaprojektowana przez  Alexandra McQueen /zdjęcia i rysunki w tekście SEX AND THE DRAWINGS.../ podczas gdy na 1. miejscu znalazła się sukienka z motywem flagi noszona przez Geri Halliwell.


Obecnie pośród projektantów, którzy przedłożyli swoje projekty sukien jest również Elizabeth Emanuel, jednak ze względu na fiasko tamtego małżeństwa nikt nie spodziewa się by mogła ponownie ubrać pannę młodą na ten dzień.
Ślub Księcia Williama i jego wieloletniej ukochanej pompą ma dorównać uroczystości Księcia Karola i Diany. Od kilku tygodni blogerzy gorączkowo oczekiwali pierwszych zdjęć z oficjalnej sesji zaręczynowej zakochanej pary. Za obiektywem stanął ulubiony fotograf Lady Di – znakomity portrecista, Mario Testino. Pewnym zaskoczeniem okazał się fakt, że Kate założyła sukienkę za ok. 800 zł /Reiss/. Mimo to model ten   krój jak i kolor, stał się bardzo pożądanym i chętnie kopiowanym fasonem. Suknia ślubna będzie droższa.
Pierścionek zaręczynowy również jest kopiowany.Podobnie jak modne stały się podróże do Kenii, po tym jak właśnie tam książę się oświadczył.

28-letnia Kate Middleton to przede wszystkim piękna kobieta o nienagannej sylwetce, więc w przyszłości będzie miała w czym wybierać, gdy zapragnie olśnić swoją garderobą zagranicznych dyplomatów czy koronowane głowy. Nie bez powodu upatruje się w niej kontynuacji trendu jaki wyznaczyła Lady Diana. 
Poddani widzą w niej godną następczynię Królowej Serc. Wybór sukni będzie w pewien sposób odpowiedzią na te oczekiwania i pozwoli się Kate ustosunkować do nich. Okaże się czy będzie kontynuować tradycję, czy raczej spróbuje z nią zerwać.
Preferuje kolory klasyczne - biały i czarny - unikając jaskrawych i wielokolorowych strojów. Mimo że Londyn to jedna z najbardziej charakterystycznych stolic mody, Kate odcina się od jego radykalnego, krzykliwego miejskiego stylu i wybiera ubrania stonowane i zachowawcze.
Zresztą wymagania etykiety dworskiej nie dają zbyt szerokiego pola do wyboru, czeka ją ogromna presja. Nie wydaje mi się, żebyśmy w ciągu kolejnych 30 lat mieli jeszcze jeden królewski ślub na taką skalę" - powiedziała Hilary Alexander, redaktorka mody z "The Telegraph".

Garnitur dla Williama szyje krawiec z Gieves & Hawkes. Suknia Kate budzi wielkie emocje.
Mówi się, że przyjęcie oświadczyn Williama nie było ani w połowie tak trudną decyzją, jak wybór kreacji ślubnej. Deborah Joseph, redaktorka "Brides Magazine" powiedziała, że niewątpliwie na Middleton ciążyć będzie presja wyboru sukni zaprojektowanej przez brytyjskiego projektanta. Lady Diana dopóki była zoną nastepcy tronu nosiła kreacje brytyjskich projektantów, dopiero po rozwodzie mogła zaprezentować swoje faktyczne preferencje w tej dziedzinie i dokonywać wyborów kierując się wyłącznie własnym gustem.

"To ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej, nie ma potrzeby szukać sukni za granicą. Oczywiście teraz rozpoczną się spekulacje, jaki kierunek obierze Kate. Może zrobić ukłon w stronę księżnej Diany i wybrać jednego z designerów, którzy projektowali dla matki Williama jak Bruce Oldfield czy Amanda Wakeley; a może też się odciąć za sprawą śmiałego i bardzo indywidualnego wyboru" - powiedziała Joseph.

Spekulacje trwają, dziennikarze głowią się gubią w domysłach, śledzą projektantów i okolice ich atelier, posuwają się nawet do myszkowania w śmietnikach. Decyzja jaką już podjęto, pozostanie jednak tajemnicą do dnia ślubu. Do tego czasu możemy podziwiać wszystkie projekty i na razie każdy z nich może być tym jedynym. Co prawda raczej będzie to suknia z rękawami – przez porównanie do innych ślubów w europejskich rodzinach królewskich w ostatnim czasie. Prawdę mówiąc każda z tych sukien jest doskonałym powodem, by wyjść za mąż.

        Jason Wu                                             


                       Alberta Ferretti

Badgley & Mischka                                           Chris Benz

Christian Lacroix       
       
  
Doo.Ri

          Elizabeth Emanuel


                                             Gucci

                      
                               J Crew     
                                   
  J Mendel


            
Kimberly Ovitz                                            Lela Rose

                        Karl Lagerfeld                 
                  
    
Lyn Devon

Monique Lhuillier


 Missoni


Nanette Lepore
 
Nicole Miller

                                    
                          Nina Ricci    

                                           Prabal Gurung


        
Rebecca Taylor                                              Ralph Rucci  

                            
                            Rachel Roy                                           

                                                                               
Reem Acra

Tommy Hilfiger                                          Tory Burch


  Valentino
Vera Wang


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz